Przypadek nieuczciwego fotografa w konkursie

Regulamin konkursu Wildlife Photographer of the Year jest z góry określony i każdy uczestnik ma obowiązek go przestrzegać oraz respektować. W całości można zapoznać się z nim na: https://www.nhm.ac.uk/visit/wpy/competition/adult-competition/rules.html.

Najważniejsze punkty regulaminu konkursu Wildlife Photographer of the Year

  1. W konkursie mogą wziąć udział fotografowie, którzy ukończyli 18 rok życia.
  2. Uczestnik konkursu zobowiązuje się do nie robienie, ani nie mówienia niczego, co mogłoby zaszkodzić reputacji organizatorów.
  3. Fotografie przesyłane do konkursu nie mogą brać udziały w innych konkursach.
  4. Na fotografiach nie mogą być widoczne zwierzęta domowe, gospodarskie, jak i rośliny uprawne, a także zwierzęta w jakikolwiek sposób zniewolone lub wykorzystywane do celów zarobowych.
  5. Fotograf nie może zachęcać zwierzęcia do pozowania poprzez podawanie mu żywej przynęty.
  6. Prace konkursowe nie mogą wprowadzać widza w błąd.
  7. Fotograf nie może w żaden sposób krzywdzić zwierzęcia, któremu chce zrobić zdjęcie.

Marcio Cabrala przyłapany na gorącym uczynku

Kłamstwo ma krótkie nogi. To powiedzenie idealnie sprawdza się w przypadku historii Marcio Cabrala, który niedługo cieszył się ze zwycięstwa w jednej z kategorii konkursu Wildlife Photographer of the Year, a mianowicie „Zwierzęta w naturalnym środowisku”. Fotograf został posądzony o manipulację, ponieważ widniejący na zdjęciu mrówkojad okazał się wypchany.

Zdjęcie nosiło tytuł „Nocny Jeździec” i można zobaczyć je tutaj: https://fotoblogia.pl/zwyciezca-wildlife-photographer-of-the-year-zrobil-zdjecie-wypchanego-zwierzecia,6793589907196033a.

Wykrycie oszustwa było możliwe, dzięki materiałom przesłanym przez anonimowego informatora, w których zaprezentowany został wypchany mrówkojad widniejący na zdjęciu Marcio Cabrala. Taki właśnie obiekt widnieje przy wejściu do parku narodowego, w którym podobno fotograf uwiecznił to niezwykłe zwierzę. Jak fotografowi udało się przenieść konstrukcję? Nie jest ona w żaden sposób przymocowana, dlatego bez trudu był on w stanie umiejscowić mrówkojada dokładnie tam, gdzie upatrywał szansę na wykonanie najlepszego ujęcia.

W związku z tym, że zgodnie z regulaminem konkursu fotograf nie może oszukiwać fotografią widzów, Marcio Cabrala otrzymał dożywotni zakaz udziału w konkursie Wildlife Photographer of the Year. Oczywiście, odebrana została mu również nagroda.